Державний Протектор Естонії, або імениті гості курорту

Констянтин Пятц в компанії Раймунда Яроша біля джерела
Констянтин Пятц в компанії Раймунда Яроша біля джерела "Нафтуся", 1935 рік

Міжвоєнний Трускавець в складі ІІ Речі Посполитої 1919-1939 років, завдяки цілющим властивостям мінеральних вод та високоякісній курортній інфраструктурі, набув широкої популярності як бальнеологічний курорт у цілій Європі. Сюди на лікування почали їхати люди елітних прошарків, серед яких представники культурної, фінансової та політичної сфер діяльності, знаходячи тут комфортний відпочинок та цілісне оздоровлення організму. Відома актриса Європи Елізабет Бергнер, писала у листі до свого режисера-постановника: «Дорогий наставнику, я уважно перечитала твій спогад про відпочинок у Закопаному, проте хочу тебе запевнити: хто не оздоровлювався в Трускавці, той у зрілому віці не може модерно творити».

Констянтин Пятц в компанії Раймунда Яроша біля вілли "Гопляна", 1953 рік
Трускавець. Констянтин Пятц в компанії Раймунда Яроша біля вілли “Гопляна”, 1935 рік

Серед іменитих гостей трускавецького курорту того часу був і відомий державний діяч Естонії Констянтин Пятц, який в 1935 році відвідав оздоровницю, будучи на посаді прем’єр-міністра країни. Перебування його у Трускавці було гучним і всюди велелюдним від самого прибуття і до від’їзду на залізничному вокзалі, офіційно з почестями в супроводі військового оркестру, проводилась фотозйомка та писалися газетні репортажі про його перебування на курорті. Для Трускавця це був почесний і важливий гість, що значно додавало у рекламі оздоровниці.

Констянтин Пятц на сходах вілли "Гопляна", 1935 рік
Трускавець. Констянтин Пятц серед дітей Трускавця на сходах вілли “Гопляна”, 1935 рік

Зупинився К. Пятц на відпочинок у літній резиденції самого власника курорту Раймунда Яроша, курортній віллі «Гопляна». В час свого курортного візиту державний старійшина Естонії Констянтин Пятц офіційно нагородив Раймунда Яроша естонським Орденом Орлиного хреста ІІ ступеня. Крім самого Яроша, Констянтин Пятц нагородив Орденом Естонського Червоного Хреста ряд інших значимих  людей оздоровниці, серед яких був головний лікар курорту Мар’ян Вінницький, курортний садівник Петро Муленда (автор квіткового годинника), директор природничого музею на Помярках Марк Саган та медсестри, які його лікували. А були у Пятца проблеми з органами травлення, і саме ця проблема привела його до трускавецького курорту на цілющі мінеральні води.

Констянтин Пятц в компанії відпочивальників курорту, 1935 рік
Трускавець. Констянтин Пятц в компанії відпочивальників курорту, 1935 рік

Приймали почесного гостя на високому рівні, влаштовували гостинні прийоми, в тому числі і у Санаторії для відпочинку польських офіцерів, знайомили з карпатським краєм через туристичні подорожі тощо.

Констянтин Пятц на ознайомленні з гірською місцевістю Прикарпаття, 1935 рік
Славське. Констянтин Пятц на ознайомленні з гірською місцевістю Прикарпаття, 1935 рік

В польській літературі описується візит Констянтина Пятца як Президента Естонії, проте на той час він був керуючим державою на посаді прем’єр-міністра з повноваженнями державного старійшини.

Після державного перевороту в березні 1934 року і по 1938 рік Естонія перебувала в стані політичної кризи, чітко ще не було визначено форму правління у цій державі. Після військового державного перевороту К. Пятц був проголошений Державним Протектором Естонії. В країні встановлене авторитарне правління та оголошено надзвичайну ситуацію.

І тільки в 1938 році  було прийнято нову Конституцію,  за якою обрано першого президента держави, яким став Костянтин Пятц і як виявилося єдиним у новітній історії Естонії.

Зустріч Констянтина Пятца на залізничному вокзалі, 1935 рік
Трускавець. Зустріч Констянтина Пятца на залізничному вокзалі, 1935 рік

Суперечки довкола цієї персони в естонській історії продовжують тривати, по-різному оцінюючи його політичну діяльність. Він, чомусь як перший президент – національний герой, не дав наказу своїй армії зупинити  Червону Армію в липні 1940 року при насильницькому  приєднанні до Радянського Союзу?! Мабуть таки далися взнаки російські гени, оскільки був сином росіянки та мав православне віросповідання. Гени – це велика сила! Та попри лояльність до радянської влади, К. Пятц втратив владу і був арештований. Разом із сім’єю відправлений у заслання в Уфу. В 1942 переведений в Казанську тюремну психіатричну лікарню, і тільки в 1952 році йому виголосили вирок – 25 років ув’язнення з конфіскацією майна. Решта своїх років Пятц перебував психіатричній лікарні смт. Бурашево Калінінградської області, де і помер у 1956 році.

Багатолюдна зустріч Констянтина Пятца, 1935 рік
Трускавець. Багатолюдна зустріч з Констянтином Пятцом, 1935 рік

На початку 1990-х років з проголошенням незалежності Естонії, Констянтина Пятца називали «святим Констаянтином» і національним героєм, а пізніше «агентом радянського впливу». … Неоднозначність великих людей, або долі відомих – не бувають простими..!

Галина Коваль, директор музею міста-курорту Трускавця