Історія музею

Окрасою нижньої тераси курортного парку, яку здавна називають Долиною, є будівля музею міста-курорту Трускавця, який відкритий в колишній курортній віллі «Саріуш», зведеній на початку ХХ століття в стилі модерн з ознаками «історизму» та мотивами мавританської архітектури. В сезон курорту 1901 року  вілла «Саріуш» вже приймала на відпочинок та оздоровлення  гостей курорту, а сьогодні музей  приймає відвідувачів для ознайомлення з історією всесвітньовідомого бальнеологічного курорту від початків заснування і до сьогодення.

Історія музею міста-курорту розпочалась ще в радянські часи, колив середині 1981 року Трускавецький міськвиконком прийняв рішення про організацію  та відкриття музею оздоровниці Трускавець. 29 грудня 1982 року музей відкрив двері для своїх перших відвідувачів. Історія та спогади очевидців свідчать, що музей вдалося так швидко зробити завдяки підтримці та допомозі підприємств і санаторіїв міста, в першу чергу Територіальної ради по управлінню курортом, яка майже 10 років опікувалася установою.

На початках існування музею експозиція всесоюзної оздоровниці Трускавець пропагувала досягнення існуючої влади під керівництвом компартії, проте подавала основні відомості про часи заснування та розвиток села, згодом міста обласного підпорядкування. З проголошенням Незалежності України, розпочалась нова віха в історії музею, спрямована на відродження та висвітлення заборонених та забутих сторінок трускавецької історії. З 1992 року музей перейшов у підпорядкування відділу культури трускавецької міської влади.

При допомозі Львівського історичного музею почалася поетапна перебудова експозиції. Та з того часу пройшло вже більше 25 років і музей неодноразово змінював свою експозиційну структуру, що потребувало попереднього проведення кропіткої науково-дослідницької та краєзнавчо-пошукової роботи працівниками музею.

За останні роки роботи  експозиція музею міста-курорту повністю оновлена, музей суттєво поповнився новими експонатами: фотоматеріалом та документами, новим картографічним матеріалом, предметами побуту та культури, одягу та озброєння…

В 2012 році у переддень Покрови та 70-річчя УПА громадськості та гостям  міста було презентовано проект «Повстанська криївка», тематико-експозиційні зали в підвальному приміщенні музею, що відтворюють життя та побут повстанців у глибокому підпіллі.

Через експозицію музею відвідувачі дізнаються про Середньовічний Трускавець княжих часів та польських королів; шляхетний Трускавець часів Австро-Угорщини та Польської держави, коли був заснований та зміцнював свої позиції курорт в Європі; місто-курорт Трускавець радянської доби та незалежної України, славний своїми цілющими мінеральними  водами, які підтримують його заслужену славу вже майже 200 років.

Окрім експозиційних кімнат в музеї є дві виставкові зали, в яких організовуються різноманітні виставки мистецького та краєзнавчого спрямування, а також великий лекційний зал, де проводяться культурно-просвітницькі заходи.

Ми будемо щиро раді, якщо наш музей допоможе Вам краще пізнати чарівне Прикарпаття та його перлину – курорт Трускавець. Запрошуємо відвідати наш музей!