Моє перше знайомство із курортом у 1901 році

4477
Кураційниця, поч. ХХ ст.
Кураційниця, поч. ХХ ст.

Я відпочивальниця, або як кажуть місцеві люди – кураційниця. Маючи потребу в оздоровленні свого організму, прибула в Трускавець у серпні 1901 року. Впровадження у 1873 році прямого залізничного сполучення зі Львова в Дрогобич, зробило комфортнішими умови моєї поїздки, а з Дрогобича я, сидячи у фіакрі та спостерігаючи за пишністю тутешніх лісів, дісталась до Трускавця.
В час свого перебування на курорті я оселилась у нововідкритій віллі «Saryusz», яку вже назвали справжньою перлиною курортної Долини. Вілла вишукана ззовні та всередині, все у ній зроблено так, щоб гості відчували домашній затишок.

Центральна вулиця курорту, поч. ХХ ст.
Листівка. Центральна вулиця курорту, поч. ХХ ст.

Власниця вілли, пані Розвадовська, розповіла мені, що тепер орендарем курорту є інженер Юзеф Вичинський, який разом зі своїми партнерами д-ром Зеноном Пельчарем, п. Мізерським та п. Барончем відповідально виконують свою роботу, комплексно розвиваючи курорт. За кілька років їхнього управління відбувся ряд змін, які я побачила, відвідуючи заклади курорту та гуляючи парком.
В перші дні моїх відвідин Трускавця, я зауважила, що багато курортних віл, а також кіоски, надкаптажні будиночки, альтанки та прогулянкові галереї, споруджені в стилі «модерн», що створює одну архітектурну композицію. Мені захотілось стати художницею, щоб зберегти на полотні цю майстерність будівничих та гармонійне поєднання курортної забудови із природою.
Головними лікарями цього курортного сезону є Зенон Пельчар та Едвард Кшижановський. Обоє надають кваліфіковану допомогу, їхній індивідуальний підхід до пацієнта дає впевненості в тому, що твоє перебування у Трускавці буде максимально корисним для організму. Отож, дотримуючись приписів лікаря, я тепер щоденно працюю над відновленням свого здоров’я, а ключовим елементом цього процесу є проходження курсу питного лікування. Мандруючи від одного джерела мінеральної води до іншого, маю змогу виконати ще одну рекомендацію лікаря про часті прогулянки стежками теренкурів.
Важливо не пропускати процедури у водолікарні, адже для ванн там використовують природний розсіл мінеральної води з джерела «Фердинанд» та сірчану воду з джерела «Едвард». Я, до речі, відвідала і грязьові купальні. Очікуючи своєї процедури з лікувальними грязями, скористалась своїм правом бути присутньою під час приготування ванни. Грязь нагрівалася у котлах за допомогою пари, а звідти, вже готову, у ваннах на колесах, її доставляли до купалень. Мені подобаються такі процедури, позаяк це приємний і безболісний метод лікування, після них я відчуваю глибоке розслаблення.
Листівка. Приймання грязевих ванн, поч. ХХ ст.
Листівка. Приймання грязевих ванн, поч. ХХ ст.

А ще я вирішила в наступному курортному сезоні приїхати у Трускавець разом із сестрою, адже тут є інгаляційний павільйон, де лікують верхні дихальні органи; після відвідин цього інгаляторію їй не прийдеться їхати на курорт Райхенгаль.
Пам’ятаючи про зв’язок фізичного та психологічного здоров’я, не потрібно нехтувати розвагами, які пропонує курорт. Тут можна обрати мандрівки у цікаві місцини краю, можна слухати концерти оркестру в музичному павільйоні або спів птахів у парку.
Беручи до уваги те, що віднедавна я належу до елітарного «Трускавецького клубу», що займається організацією культурного та спортивного дозвілля, то значну частину свого вільного часу я проводжу у концертних і танцювальних залах. А зважаючи на те, що серед нових друзів-відпочивальників є спортсмени, то часто доводилось бути вболівальницею на спортивних розвагах.
Одним із моїх улюблених місць для відпочинку є ресторан при алеї, що веде до джерела «Нафтуся». По периметру його оточує прикрашена різьбою галерея, тут можна на певний час поринути у світські розмови, уникаючи теми здоров’я, хоча це не завжди вдається.
Листівка. Джерело "Нафтуся", поч. ХХ ст.
Листівка. Джерело “Нафтуся”, поч. ХХ ст.

А тепер, сидячи на балконі вілли «Saryusz» із горнятком кави, споглядаю за курортною публікою і важко мені одним словом описати свої враження. Це той випадок, коли потрібно не один світанок зустріти у цій місцині, щоб сповна відчути її строкату атмосферу. В одному можете бути впевнені, плануючи відпочинок у Трускавці, – вас тут чекають.

Автор Марія Курищук, науковий працівник Музею міста-курорту Трускавця

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here