«Трипільська усмішка» у Трускавці

182
Із відкриття виставки, 27.07.2024
Із відкриття виставки, 27.07.2024

У Музеї міста-курорту Трускавця з нагоди Дня міста-курорту відкрилася виставка одного експонату, і таке буває… Один, проте дуже значимий для української історії. Один з найбільших  артефактів трипільської культури, якому 6 тисяч років, добре збережений на сьогодн,і знайдений в центральній  Україні (Вінниччина) та переданий на зберігання в 2020 році у Музей становленння української нації (Київ). Сьогодні він доступний для трускавчан та гостей міста завдяки ГО «Народний Музей України» (Діана Юркова) та БФ «Коло» (Олександр Юрков).

Із відкриття виставки, 27.07.2024
Із відкриття виставки, 27.07.2024

Артефакт належить до колекції «Колиска цивілізацій» – збірки, присвяченої прадавній культурі трипільців, що жили в межах сучасної України 7000-2000 років до н.е.
Експонат «Трипільська Усмішка» є конічною мискою з двостороннім розписом темно-коричневою фарбою по світло-коричневому ангобу. А сама назва пов’язана із зображеннями на ньому – візуально 4 овали схожі на обличчя з усмішкою. За різними версіями, в формі усмішки зображено різні місячні фази (8 зображень повного місяця, 6 у фазі зростання і 6 — старіння, всього 20 зображень). За оцінкою доктора історичних наук Михайла Відейка, вік «Трипільської Усмішки» 4100 – 4000 років до н.е.

Із відкриття виставки, 27.07.2024
Із відкриття виставки, 27.07.2024

За деякими оцінками, наш геном має приблизно 1/5 від трипільців. Так чому ж ми повинні не говорити про їхню спадщину, як свою? Чому нам нав’язується неотожнення себе з однією з найдревніших цивілізацій світу? Можливо вже досить гнітити нас комплексами меншовартості та цинічно заздрити? Все це важливі і складні питання, але факт лишається фактом – у нас дуже багата історія, яку необхідно бачити, про яку потрібно говорити, а головне – яка повинна лишитися в нашій країні, на рідній землі, а не ставати родзинками іноземних колекцій. Скільки ще є всього непобаченого і гідного подібних “відкриттів” світові та Україні! Бракує цьому лише сприятливих умов та всебічної зацікавленості, скоординованої взаємодії громади і держави

Із відкриття виставки, 27.07.2024
Із відкриття виставки, 27.07.2024

Цю ж унікальну миску віком в 6 тисяч років найближчий місяць можна побачити в Музеї міста-курорту Трускавця. А хто побачить – сфотографуйте та тегайте #народниймузейукраїни і для нього то буде найкращою подякою!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here