ВІЛЛА, ЯКІЙ СУДИЛОСЬ СТАТИ ХРАНИТЕЛЬКОЮ ІСТОРІЇ ТРУСКАВЦЯ

4049
Курортна вілла
Курортна вілла "SARYUZ", 1936 рік

Окрасою нижньої тераси курортного парку, яку здавна називають Долиною, є будівля Музею міста-курорту Трускавця, який відкритий в колишній курортній віллі «SARYUSZ». Вілла була зведена на початку ХХ століття в стилі модерн з ознаками «історизму» та мотивами мавританської архітектури на замовлення польської родини Розвадовських. Під час курортного сезону 1901 року вілла «SARYUSZ» вже приймала на відпочинок та оздоровлення гостей курорту. Ця вишукана архітектурна споруда як курортна вілла функціонувала до ІІ Світової війни.

Курортна вілла "SARYUSZ", 1905 рік
Курортна вілла “SARYUSZ”, 1905 рік

З приходом радянської влади будівлю використовували під службові приміщення, а згодом вона вже експлуатувалась як фізіотерапевтична лікарня курорту.
Будівля в післявоєнний час, 1949 рік
Будівля в післявоєнний час, 1949 рік
Фізіотерапевтична лікарня курорту, 1955 рік
Фізіотерапевтична лікарня курорту, 1955 рік

У 1957 році розпочинається новий етап в історії курортної установи, адже вона стає адміністративним корпусом дитячого санаторію «Джерело». Так тривало до того часу, поки не був збудований новий корпус санаторію.
Адміністративний корпус сан. "Джерело", 1966 рік
Адміністративний корпус сан. “Джерело”, 1966 рік

Ще в 1980 році цій будівлі, через багатство чудових архітектурних форм, за рішенням Львівської облради народних депутатів було надано статус пам’ятки архітектури початку ХХ століття та взято під охорону держави. У 1981 та у 2008 роках цей статус підтверджений відповідними рішеннями Трускавецької міської ради.
Адміністративний корпус сан. "Джерело", 1972 рік
Адміністративний корпус сан. “Джерело”, 1972 рік

Історія Музею міста-курорту розпочалась в середині 1981 року, коли Трускавецький міськвиконком прийняв рішення про організацію та відкриття Музею оздоровниці Трускавець. 29 грудня 1982 року музей відкрив двері для своїх перших відвідувачів. Історія та спогади очевидців свідчать, що музей вдалося так швидко зробити завдяки підтримці та допомозі підприємств і санаторіїв міста, в першу чергу Територіальної ради по управлінню курортом, яка майже 10 років опікувалася установою. Завідувачем музею з 1982 року був Мазур Степан Іванович, а згодом цю посаду обіймав Рева Валентин Павлович, а з 1990 року керівницею установи була призначена Константинова Любов Вікторівна.
Музей оздоровниці Трускавець, 1985 рік
Музей оздоровниці Трускавець, 1985 рік

З проголошенням Незалежності України розпочалась нова віха в історії музею, спрямована на відродження та висвітлення заборонених та забутих сторінок трускавецької історії. З 1992 року музей перейшов у підпорядкування відділу культури ТМР. Завдяки допомозі Львівського історичного музею проводилась поетапна перебудова експозиції, але з того часу музей неодноразово змінював свою експозиційну структуру.
У 2012 році директоркою Музею міста-курорту Трускавця стає Коваль Галина Іванівна. Цього ж року, в переддень свята Покрови та 70-річчя УПА, громадськості та гостям міста було презентовано тематичну експозицію «Повстанська криївка» в підвальному приміщенні музею, де відтворено життя та побут повстанців у глибокому підпіллі.
Тематична експозиція "Повстанська криївка"
Тематична експозиція “Повстанська криївка”

Окрім експозиційних залів у музеї є художня галерея, де організовуються різноманітні виставки мистецького та краєзнавчого спрямування, а також є лекційний зал, де проводяться культурно-просвітницькі заходи.
Музей міста-курорту Трускавця, 2020 рік
Музей міста-курорту Трускавця, 2020 рік

Музей міста-курорту Трускавця є сучасним культурним хабом, що точно не планували будівничі вілли «SARYUSZ», але життя розпорядилось по-іншому. Хоча стіни цієї будівлі протягом століття відчували на собі вплив певних історичних подій та незмінним залишалось одне – відпочивальникам різних десятиліть тут завжди було затишно!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here