Трускавець має славетних людей! … о. Олекса Пристай

1817
Відвідини Трускавця О. Пристаєм, 1938 р.
Відвідини Трускавця О. Пристаєм, 1938 р.

На схилі зими, 28 лютого 2018 року, Трускавець буде вшановувати 155 річчя від дня народження знаного земляка – отця Олекси Пристая. З цієї нагоди в музеї міста-курорту Трускавця відбудеться тематичний вечір «Життєва мудрість крізь призму спогадів Олекси Пристая».

Народився Олекса Пристай у Трускавці, 27 лютого 1863 р., в селянській родині Теодора та Ганни Пристаїв. Початкову освіту здобув у місцевій школі, згодом навчався у Дрогобицькій гімназії, а пізніше – в Стрийській, по закінченні якої  продовжив свої студії у Львівській духовній семінарії. В 1893 році після закінчення навчання в семінарії був висвячений митрополитом Сембратовичем на священника і тривалий час служив на парафіях Львівщини та Станіславщини. На початку ХХ ст. емігрував до США.

о. Олекса Пристай (1873 – 1944 рр.)
о. Олекса Пристай (1873 – 1944 рр.)

Безцінні мемуари про своє життя О. Пристай виклав у 4-х томах книги «З Трускавця у світ хмародерів», що написані в 1930-х роках у США, де на той час вже 30 років проживав автор.  Та найціннішою для трускавчан є І том спогадів, оскільки подає детальний опис галицького села Трускавець кін. ХІХ – поч. ХХ ст. з історією, культурою та побутом. Цікавим є також те, що перший і єдиний твір невідомого досі галицькому літературному колу автора, був написаний таким добрим, автохтонним стилем, що незважаючи на описи звичайних побутових подій, книга одразу почала вирізнятися з поміж іншої краєзнавчої літератури. Крім того, книга споминів містить багато повчально-життєвих мудростей, якими можна прислужитися і в сучасному світі…

Титульна сторінка книги спогадів «З трускавця у світ хмародерів», І том, 1933 р.
Титульна сторінка книги спогадів «З трускавця у світ хмародерів», І том, 1933 р.

На сьогодні мемуари о. Олекси Пристая  залишаються найціннішим джерелом для вивчення історії, культури, побуту Трускавця. Коли польських джерел і літератури нам не бракує для пізнання та дослідження історії становлення та розвитку курорту зокрема, то українських – однозначно замало. До цього часу більше ніхто із наших земляків не спромігся до написання такого роду матеріалу. Спогади, на мою думку написані об’єктивно, не на замовлення та не в угоду комусь, а просто як сповідь перед нащадками, перед Богом…Тому на основі такого матеріалу легко та цікаво  пізнавати минувшину, аналізувати, оцінювати, зберігати і вшановувати. Книга спогадів дає широкий спектр інформації про село Трускавець очима дитини, юнака, галицького українця, який, ставши емігрантом, не переставав любити батьківщину, думати про неї, про рідне село, думки про яке вилились в таке чудове та безцінне історичне джерело для майбутніх поколінь.

Пам’ятний знак О. Пристаю у Трускавці
Пам’ятний знак О. Пристаю у Трускавці

Родзинкою вечора планується творча зустріч з правнуком Олекси Пристая, відомим письменником сучасності – Тарасом Прохаськом, який як і його прадід є неординарною особистістю, і не тільки в літературному світі… У багатьох творах Тараса Прохаська присутній біографізм, та це не спрощує його прозу, а навпаки – робить її дуже відвертою й наближає до інтимної сповіді… схожий до свого прадіда, мабуть??! Дізнаємося!!! Запрошуємо!!!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here