В часі святкування Дня курорту цьогорічний Трускавець відвідав нащадок (онук) управителя та власника оздоровниці, бургомістра Дрогобича, маршалка Дрогобицького повіту першої половини ХХ ст. д-ра Раймунда Яроша – Раймунд Ярош (молодший). В рамках візиту до Трускавця було відкрито сквер імені Раймунда Яроша та висаджено пам’ятний бук у курортному парку, а також відбулася зустріч з трускавчанами.
Слава трускавецького курорту на європейських теренах першої половини ХХ ст. по праву належить заслугам його управителя, власника акціонерної спілки «Трускавецькі джерела» (1911-1937) Раймунду Ярошу та його родині. Після смерті д-ра Яроша у 1937 році вся влада на курорті перейшла до рук його старшого сина д-ра Романа Яроша. В часі 1937-1939 років трускавецька оздоровниця зазнала найвищого апогею розвитку та збагачення. В літній сезон курорт заробляв 35 (80 тис. злотих- найбільший заробіток) тис. злотих в день, зі спогадів Романа та слів Раймунда (молодшого) Ярошів.
На той час Роман Ярош зі своєю сім’єю проживав у родинному маєтку села Модричі, що поблизу Трускавця. Садиба залишилась йому від батька Раймунда Яроша, який збудував та оселився в ній у часі приїзду в Східну Галичину. Там у нього народилося четверо дітей: Роман, Олександр, Софія та Станіслав, який загинув ще в дитинстві через падіння з коня. Коли Ярош переїхав на проживання в Дрогобич, де збудував власний палац, в маєтку залишився жити старший син Роман зі своєю сім’єю. Дочка Софія Богуцька (Ярош) проживала як в Дрогобичі, так і в Трускавці у віллі «Гопляна», літній резиденції родини.
В модрицькій садибі у Романа народилося двоє дітей: син і дочка. Власне син Раймунд (молодшй) і є тим самим цьогорічним почесним гостем Модрич, Трускавця та Дрогобича.
На зустрічах в різних локаціях Модрич-Трускавця-Дрогобича Раймунд Ярош (молодший) з особливою любов’ю згадував про своє родинне гніздо, про будинок на горбочку з колонами в класицистичному стилі, про сад з екзотичними деревами, кущами та квітами, та про те, як любила доглядати за квітниками його мама.
По приході німців, а згодом совітів, родина Ярошів-Богуцьких змушена була залишити трускавецькі та дрогобицькі терена. З Модрич, Трускавця, Дрогобича, звідки майже нічого не взяли, вони переїхали на Помірки до брата Романа Олександра, де у нього була мурована вілла «Олесювка», а звідти вже на Львів, бо Марк Саган, тодішній директор природничого музею попередив про небезпеку, розповідає Раймунд (молодший) …
Пройшовши кордон, Роман із сім’єю опинився в Польщі, де знайшов себе в господарській (бізнесовій) діяльності спочатку при німецькій владі, згодом при польській. Яєчно-молочний бізнес став справою його життя, як на практиці так і в теорії, яку викладав у спеціалізованих вузах Польщі, притому маючи юридичну освіту.
В часи німецької окупації Дрогобиччини, Роману Ярошу вдалося ще раз відвідати Модричі та Трускавець, але швидко довелося поїхати, бо було заявлено на нього в поліцію (гестапо). На прохання дружини взяв кілька пагонів троянд із вже занедбаних та здичілих кущів, згадує Раймунд Ярош (молодший).
З найбільшою теплотою згадує пан Ярош про місце свого народження та все, що з ним пов’язано. Навіть про те, як одного разу він маленьким ледь не втопився в одній із криниць, та, як спасала його старша сестра, відігріваючи в теплому кожусі.
Раймунд Ярош (молодший) «зрадив» родинним традиціям правників і пішов в актори. На вибір професії спонукала любов до музики і співу, як каже сам пан Раймунд. В 1960 році він закінчив акторський факультет Академії драматичного мистецтва у Кракові. Все своє життя працював актором у Народному театрі, Театрі Рапсодії, Старому театрі Олени Моджевської міста Кракова з 1960 по 2001 роки. Основна робота та ролі були в театрах, проте знявся Раймунд Ярош і у кількох фільмах, серед яких «Рукопис, знайдений у Сарагосі», «Дощовий липень», «Врятуй місто» тощо – роботи польських кінематографів.
Через багато років з часу від’їзду з Трускавеччини ще маленьким хлопчиком, Раймунд Ярош (молодший) цього року відвідав місце свого народження та раннього дитинства. Кілька днів його перебування на Дрогобиччині, разом із сином Бартоломеєм та дочкою Юстиною, були цікавими та насиченими, в процесі яких пан Ярош зміг багато згадати та розказати…
Список додаткових інтернет-джерел:
- http://www.tmr.gov.ua/press-center/news-offices/65-infpol/18682-slidami-didusya-truskavets-vidvidue-onuk-rajmunda-yarosha
- http://www.tmr.gov.ua/press-center/news-offices/65-infpol/18683-modrychi-ridne-selo-raimunda-yarosha
- https://photo-lviv.in.ua/do-truskavtsia-pryizhdzhav-vnuk-zasnovnyka-kurortu-raymunda-yarosha/
- http://www.tmr.gov.ua/press-center/news-offices/65-infpol/18688-rajmund-yarosh-vidkrittya-skveru-prezentatsiya-gotelyu-zustrich-z-truskavchanami
Галина Коваль, директор музею міста-курорту Трускавця