Яка цікава людська доля… Протягом життя людина шукає себе, намагається знайти справу, яка буде приносити задоволення і, звичайно, стабільний дохід. «Займися улюбленою справою, і ти не будеш працювати жодного дня у своєму житті», – сказав якось Конфуцій. Я повністю погоджуюся з цим афоризмом, і прагну, щоб моє життя склалося саме таким чином.
Вибір професії напряму пов’язаний з рівнем якості вашого подальшого життя. Але, не важливо, чи вам 20, чи 55 років, якщо є шанс змінити хід подій у своїй історії, потрібно використовувати його. Я дякую своїм батькам за те, що вони дали мені вибір, ким я хочу бути у житті. Творче начало, яке посіяв у мені Господь, я ввела у русло музики. Музична школа, музичний коледж, безліч конкурсів та концертів по Україні. Таким було моє життя до 19 років. Коли з’явився шанс спробувати себе у іншій течії, я скористалася ним, і, як на мене, дуже вдало. Тепер я майбутній музеєзнавець. І, так, я бачу себе у цій професії, зокрема, я мрію побудувати власний музей, де буду вкладати серце і душу.
Концепцій для власного музею у мене дуже багато. Але є ряд спільного між цими ідеями: це буде музей у найкращому місті на Землі – Трускавці, це буде простір для людей будь-якого віку та усіх можливих професій і це буде місце, куди захочеться повертати знову і знову, чи це місцевому жителю, чи туристу з іншого краю світу. І, хто зна, можливо під своїм брендом я відкрию не один музей та не в одній країні. Ну про це згодом.
У даній роботі хочу поділитися концепцією музею «Магніт». Все своє свідоме життя я колекціоную магніти. Кожна відвідана мною точка на карті живе у моєму домі придбаним звідти магнітом. Про це знають усі мої друзі, і теж намагаються привезти зі своїх поїздок саме такий сувенір. Моя колекція вже достатня, щоб взяти її за основу музейної виставки. Я ж вирішила створити цілий музей, який розкриє відвідувачам як мою власну добірку магнітів, так і ознайомитися з історією виникнення такого витвору природи, фізичними властивостями магніту, приєднатися до експериментів у науковій залі, створити власний магніт та поповнити колекцію музею.
Музей «Магніт». Однозначно, локація центр міста, проте не в його історичній частині, адже дизайн фасаду та сама проекція будівлі будуть у футуристичному стилі. Це повністю металічна конструкція, яка ззовні нагадує магніт, почіплений на магнітну дошку. Звичайно, у цьому мені допоможуть дизайнери, інженери та архітектори, щоб будинок відповідав усім вимогам музейного приміщення та мав естетичне наповнення. Великі вікна, невагомість та привабливість –основне, що я буду бажати. Музей повинен бути своєрідним «магнітом» для відвідувача, щоб він точно не зміг пройти повз, щоб не зазирнути.
Інтер’єр та концепція змісту музею. З назви зрозуміло, чим будуть наповнені виставкові зали. Це буде 3 поверхи, кожен з яких має певні функції.
Перший поверх. Широкі двері, які відкриваються автоматично, хол, який вітає гостя і пропонує великий сенсорний екран з вказівками, що сьогодні у музеї, де яка виставка, де туалет, зона відпочинку, тощо. Електронна каса, яка легка у розумінні навіть дитині. Гардероб, ящики схову, зона для відгуків та фото зона, дитяча кімната з послугою няні для найменших. Міні-кінотеатр з документальними та не тільки роликами на теми, пов’язані з магнітом, кімната віртуальної реальності для подорожей в часі, зона відпочинку із зручними диванчиками та бар, де можна випити чаю, перекусити закусками, або поласувати десертом. Сувенірна крамничка, де кожен може придбати магніт з зображенням Музею «Магніт», різноманітний пам’ятний крам не тільки пов’язаний з музеєм, а й з містом Трускавець. Концертна зала, яка обладнана для творчих зустрічей, концертів, благодійних балів, тощо. Вбиральня та кімната матері та дитини, медичний пункт, пункт охорони та систем відео нагляду.
Другий поверх. Кімнати, з виставковими залами. Перша експозиція – це постійна виставка колекції «Магнітний світ», де магніти, придбані мною під час подорожей, розташовані на карті України та світу та з короткими історіями, пов’язаними з тим чи іншим сувеніром. Ці історії відвідувач зможе прочитати на етикетці, прослухати у форматі аудіо, чи скористатися послугами екскурсовода. Ще одна зала – це кімната «Магнітна історія», де різноманітними способами розказана історія відкриття магнітних властивостей, чому саме він став основним сувенірним товаром, яка фізика магніту, тощо. У даній локації відвідувач матиме справу з істориками та науковцями, зможе задати безліч питань, на які з легкістю відповість спеціаліст. Творча експозиція майстер-класів «Мій магніт», де кожен гість зможе зробити власний магніт, чи з фото із якоїсь подорожі, чи розробити унікальний дизайн, чи зробити фото у фотозоні музею та залишити такий сувенір у колекцію. У цьому допоможуть фотографи та художники, які і будуть провідними у залі майстер класів. Наступна кімната експериментів «Ба-бах», яка розрахована як на маленьких любителів науки, так і на дорослих. Пропонуються різноманітні наукові атракції, де під цікаву лекцію, яка так чи інакше пов’язана з магнітом, ставляться експерименти, які практично підтверджують слова науковця. До дослідів з радістю приєднаються усі охочі. Ще одна зала – це виставка магнітів, які привезли гості зі своїх міст, та вироби, які створили відвідувачі на майстер-класі, та забажали подарувати музею – зала «Магнітна згадка». Кожен залишає свій підпис та сторінку соціальної мережі у Інтернеті, щоб музей міг ділитися новинками, які чекатимуть гостя при наступній зустрічі. І остання кімната – «Мамо, я в музеї!» – тимчасові виставки колекцій всіх бажаючих поділитися своєю збіркою. Кожен, хто присвятив своє життя колекціонуванню чого-небудь, може експонувати своє надбання та внести своє ім’я у історію. Це можуть бути як нумізматичні збірки, збірки мінералів, статуеток, плакатів, листівок – обмежень немає.
Третій поверх. Фондові сховища, кімнати відпочинку та все для зручностей працівників: обідня зала, гардероб, вбиральня, робочі зони тощо. Поверх повністю недоступний для відвідувачів та спрямований на роботу та творчість працівників.
Щодо інтер’єру музею, це просторі світлі зали, оптимальна температура як для відвідувачів так і для експонатів, усі режими зберігання відповідають нормам, з урахуванням матеріалів творів мистецтва. Дизайн простий, функціональний, не відволікає від експозицій.
Реклама на усіх можливих площадках, грамотно виконана з допомогою pr-менеджерів, психологів та художників. Відвідувач завжди в курсі подій у музеї, музей пропонує щоразу нові та цікаві атракції, ідеї для яких також радо приймає від гостей та друзів. Різноманітні творчі зустрічі, вечори, які щотижня зустрічають ошатних гостей для розмов під келих шампанського про мистецтво та не тільки.
Поки це все у моїй голові. Звичайно, власний музей – це великі кошти та зусилля, це команда професіоналів, які з такою ж жагою, як і ти, прагнуть втілити всі ідеї у реальність та живуть цією справою. Багато чого потрібно ще продумати, щоб музей був простором для відпочинку, науки, мистецтва, щастя та посмішок, і щоб це все об’єднувала спільна тематика та концепція. Щоб він був зручним, функціональним, ніс у собі певну мету та збагачував культурний рівень країни. Це важко, але я вірю, що мрії збуваються, і я колись радо запрошу усіх бажаючих на відкриття Музею «Магніт» Василини Кріль.
Василина Кріль, студентка ІІІ курсу, ф-ту музеєзнавства, ЗП Львівської філії КНУКіМ