23 грудня є визначним днем в історії Трускавця. В цей день 1932 року героїчна смерть трускавчан Василя Біласа і Дмитра Данилишина сколихнула не тільки Галичину, але всю Велику Україну та відгукнулася в українській діаспорі. Йдучи на ешафот, ці два молоді хлопці не просили польських суддів про помилування, не заперечували про свою приналежність до ОУН, а тільки шкодували про те, що більше нічого не зможуть зробити для України. «Слава Україні!» – такими були передсмертні слова цих юнаків з Трускавця. Вчорашній день, 23 грудня 2018 року, Трускавець розпочав вшануванням свої героїчних земляків із поминальної панахиди після недільних Служб Божих у всіх греко-католицьких церквах міста, де сотні парафіян змогли помолитися за їхні душі. В церквах били дзвони, як тоді, в далекому 1932-му…
А згодом в музеї міста-курорту відбулася велелюдна подія, що поєднала в собі історичне викладення матеріалу про бойовиків ОУН Василя Біласа і Дмитра Данилишина та їхньої безстрашної революційної боротьби, про що детально та дуже цікаво розповів місцевий краєзнавець Ігор Ліщинський. Про героїчних добровольців, таких як Білас і Данилишин, та героїв сучасності, учасників війни на Сході України, завдяки яким маємо мирне життя і можливості творити, говорила секретар міської ради ТМР Наталя Пономаренко. Багато цікавих деталей в історію про Біласа і Данилишина внесла директор музею Галина Коваль, революційна боротьба яких була темою її дипломної роботи, а віршовану композицію «Присвячується…» виконали учні 7-А класу СЗШ №3, класний керівник п. Любов Гаманюк. Квітковий кошик до пам’ятного знаку було доручено покласти представникам молодого покоління, що були присутні на події.
Вони свідомо прийняли смерть, щоб ми могли творити… В пам’ять геройської загибелі молодих хлопців з Трускавця відбулося відкриття мистецького проекту «Простір», молодої талановитої художниці, практично їхньої ровесниці, нашої землячки з Дрогобича Ольги Баландюх. Проект поєднує в своєму складі художні роботи в стилі абстракції, експресіонізму та різноманітні інсталяції в цьому ж руслі. Є мистецтво, яке просто йде із душі митця. Саме таке мистецтво у Ольвії (творче ім’я Ольги Баланюх), історичний образ якої (грецької дівчини Ольвії) мала на відкритті свого проекту мисткиня.
На подію прибуло багато гостей із сусіднього Дрогобича, де мисткиня здобувала середню освіту та навчалася в музичному коледжі В. Барвінського, факультет скрипки і вокалу. Зараз вона навчається у Львівській Академії мистецтв та активно творить, беручи участь в колективних арт-проектах та створює власні, як свій «Простір»… Вагомою підтримкою для неї є її творчий батько – Ярослав Баландюх (художник-мозеїст), який дуже радіє за успішну доньку!
Проект «Простір» триватиме в музеї до кінця січня 2019 року, тож запрошуємо в просторовий світ Ольвії (Ольги Баланюх).