19 червня 2025 року в музеї міста-курорту Трускавця відбулась презентація нового краєзнавчого видання «Мандрівка історичними стежками Трускавеччини», авторства директорки музею Галини Коваль.

На рішення зробити новий варіант історичного путівника та обрання назви, в першу чергу вплинуло створення нової адміністративної одиниці – Трускавецької Територіальної Громади, яка об’єднала довкола міста-курорту Трускавця п’ять сільських громад, які мають схоже історичне підгрунтя та географічне розташування у підніжжі гірського хребта Тихий Діл. Потім був музейний історико-культурний проєкт «Великий Трускавець: ретроспектива і перспектива», а сьогодні – книга «Мандрівка історичними стежками Трускавеччини».

Книга має два розділи та подає історію Трускавеччини. В першому розділі – історія Трускавця від часів його заснування, як невеличкого прикарпатського поселення із солеварним промислом до сьогодення, як всесвітньо відомого бальнеологічного курорту, як центр Трускавецької ТГ та історичні довідки про кожне село, які стали складовою великої Трускавеччини. В другому розділі книги розповідь про урочище Помірки, як оазис гірничо-промислових та курортно-рекреаційних ресурсів Трускавеччини.

На присутність у книзі ІІ розділу з назвою «Оазис природних ресурсів Трускавечини» спонукав інтерес до Помірок не тільки наших відвідувачів, але й підприємливих людей, що планують там організацію нового модернізованого курортного оазису з певними моментами реконструкції старого курорту «Помярки».

Доброчинцями видання книги стали люди, дотичні до історії Трускавця та Трускавеччини. Найвагомішим меценатом видання став Олег Франков, керівник ТзОВ «Трускавецька», благодійник ГО – Волонтерський центр «Коло», головою якого є Олександр Юрков. Разом вони внесли найбільшу лепту в цю добру справу для популяризації історії нашого регіону з пріорітетними моментами краю. Радо погодились стати доброчинцями видання Олександр Прокопчук – керівник ТзОВ «Н.С. ПРО», що продукує лікувальну сіль «Барбару», фірма ТЗОВ «Західтерінвест», що планує відновити курорт на Помірках та готель «RAYMUND». Макетування книги проходило в дрогобицькій друкарні «Посвіт», а друк у ТзОВ “Видавництво “Дзеркало світу”(Київ).

Історичний фотоматеріал в більшості використаний з фондів музею, сучасні світлини використані з фотоархіву Ірини Бердаль -Шевчик та Олега Лазебного. І найголовніше – фото на обкладинці, в якому закладена сутність книги. Це вид на Трускавець та Трускавеччину із гірського пасма – Тихий Діл (800 м н р м), що входить в склад Орівської громади, складової Трускавецької Тг. Автором цієї панорами є трускавчанин Петро Закусило. До речі, ромашка, що супроводжує всі сторінки книги, також з цієї мальовничої місцини. Дійшовши до останньої сторінки, ви не тільки набудете знань про чарівний куточок української землі – Трускавеччину, але й назбираєте великий букет польових ромашок.

Схвальні відгуки про видання книги лунали від заступника міського голови Трускавецької ТГ Олександра Ткаченка, начальниці відділу культури та заслуженого працівника культури України Тетяни Татомир, заступниці з навчальної роботи Доброгостівського ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. І. Боберського Лесі Васьків. Особливими гостями презентації були доброчинці з видання книги – голова волонтерського центру «КОЛО» Олександр Юрков та Андрій Савків, директор ТзОВ «Н.С.ПРО». Неочікуваним гостем став мер Конотопа (Сумська обл.) Артем Семеніхін.
Вітали авторку з виданням книги її шкільна вчителька Ганна Гундер – вчитель-методист історії Доброгостівського ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. І. Боберського; Василь Ірод – староста Доброгостівської громади, Ігор Ліщинський- шанувальник музейної справи, Олени Пилат -директорка Терцентру, Олена Білас-Березова – директорка музею М. Біласа. Звучала авторська поезія про Трускавець від присутніх гостей та “Меланхолія” Оксани Герасименко у виконанні на бандурі учениці Доброгостівської музичної школи Вікторії Гуняк, викладач Марія Шевців.

У рамках презентації книги “Мандрівка історичними стежками Трускавеччини» дебютовано театралізовану постановку легенди “Неочікуване знайомство” дітьми, написаної в музеї. Учасниками-акторами цієї постановки стали вихованці Будинку учнівської творчості – гурток “Сценічна мова” (керівник Галина Бучкович). Ролі виконували: Мінчак Віктор, Стеців Уляна, Дмитрів Діана, Синькевич Романа, Кімак Олег, Спариняк Назар. Чудово і чуттєво продекламувала вірш Ольги Берези “Цілунок Трускавця” Ірина Нестер. Відтворення легенди через дитячу театралізовану творчість вийшло дуже вдалим проєктом нашої співпраці.


Книгу “Мандрівка історичними стежками Трускавеччини» можна придбати у музеї міста-курорту Трускавця.

Авторка світлин – Ірина Бердаль-Шевчик