Цієї весни, 18 квітня, минуло 165 років з дня народин української літераторки та поетеси, учительки та філософині, громадської діячки та авторки гімну Союзу Українок Юлії Шнайдер (Уляни Кравченко). В історію Трускавця та історію місцевого шкільництва Уляна Кравченко ввійшла як вчителька трускавецької народної (етатичної) школи. Історія шкільництва у Трускавці сягає 1831 року, коли в селі діяла парафіяльна школа, можливо навіть в хаті місцевого священика чи дяка, оскільки вони в той час були єдиними вчителями. З того часу шкільництво пройшло кілька етапів розвитку: 1831-1870 роки – парафіяльна школа, 1870-1878 роки –тривіальна школа, це коли до організації шкільництва була долучена громада села та 1878 – 1918 роки – функціонування етатичної (державно-громадської) початкової школи, яка з однокласної згодом стала двокласною. В цей проміжок часу і прибула на посаду молодшого вчителя у Трускавець Юлія Шнайдер, будучи вже дружиною Яна Нємєнтовського, вчителя-керівника тутешньої школи. З трускавецькими дітьми вона працювала до 1904 року, отримуючи зарплатню в 300 тис. злотих в рік. Чи то невелика зарплатня чи інші причини спонукали родину залишити Трускавець та переїхати в село Добрівляни, згодом у сусідній Солець. Перебуваючи у Трускавці, Уляна Кравченко мала дружні зустрічі з давнім другом і наставником Іваном Франком, який приїжджав читати лекції у трускавецьку читальну «Просвіти».

Маючи таку інформацію про цю значущу особистість, музей міста-курорту Трускавця організував історико-просвітницьку гутірку «Уляна Кравченко та шкільництво», на яку завітали школярі з усіх трускавецьких шкіл, разом зі своїми вчителями. Присутніми були також представники поважного покоління від місцевих мешканців та внутрішньо переміщених осіб.

В основі історико-просвітницької гутірки була книга Уляни Кравченко «Записки учительки», з якої юні вихованці гуртка “Сценічна мова” під керівництвом Галини Бучкович – Уляна Стеців, Ірина Нестер, Діана Дмитрів, Романа Синькевич, Анатолій Пономаренко та Віктор Мінчак– зачитували проникливі глибинні уривки сильної жінки з ніжною душею, яка бачила в житті світло, радість та любов, намагаючись донести до слухачів мудрість і роздуми талановитої вчительки, ніби передаючи частинку її душі. Творчими вкрапленнями на шляху пізнання Уляни Кравченко та шкільництва у Трускавці були музичні номери від учнів Школи мистецтв ім. Р.Савицького – Андрія Пукія (викл. Ірина Іваночко) та Мааксима Смольського (викл. Андрій Сливка). Інформативними були розповіді працівників музею Галини Коваль (директор) та Любов Константинової (екскурсовод) про Юлію Шнайдер та організацію шкільництва у Трускавці. Знайшли час та завітали на гутірку в музей начальниця відділу культури Тетяна Татомир та громадський діяч-краєзнавець Ігор Ліщинський, які доповнили захід своїм баченням, щодо вшанування таких значимих особистостей, проте маловідомих українській громадськості.

«Такі заходи є надзвичайно важливими, адже вони сприяють вихованню патріотизму, шанобливого ставлення до постатей української культури та історії, а також заохочують молодь до читання та вивчення літературної спадщини», – що є думкою наших партнерів, з якими робимо плідну історико-просвітницьку справу.

Авторка фото Ірина Бердаль-Шевчик
Галина КОВАЛЬ, директорка музею міста-курорту Трускавця