А він, Герой, страху не знав ніколи..!

981
Фрагмент пам'ятника Роману Різняку -"Макомацькому" у Трускавці

12 березня 2019 року о 15.00, у музеї міста-курорту Трускавця відбудеться  «відкритий» урок історії, приурочений 98 річниці від дня народження героїчного земляка, трускавчанина Романа Різняка на псевдо «Макомацький», референта надрайонного проводу СБ ОУН у  Дрогобицькому регіоні.

Зустріч з дослідниками життєдіяльності Р. Різняка, 2011
Зустріч з дослідниками життєдіяльності Р. Різняка, 2011

  Роман Різняк народився 12 березня 1921 року в Трускавці. Його батьки Олекса та Наталя Різняки були працьовитими і заможними селянами, обійстя яких знаходилось поряд з родовищем трускавецької «Нафтусі». В їхній сім`ї народилося 11 дітей , 4 із них померли у ранньому віці. Змалечку батьки привчали дітей до праці, а разом з тим приділяли увагу освіті та патріотичному вихованню своїх трьох хлопців і чотирьох дівчаток. Роман був не лише найстаршим із синів, але й найспритнішим, мав непосидючий і веселий характер, був кмітливим та відважним. Саме ці риси характеру стали  йому в пригоді у підпільній боротьбі з окупантами.

Племінник Роман Різняк біля пам'ятника Макомацькому, 2014
Племінник Роман Різняк біля пам’ятника Макомацькому, 2014

І хоча Роман Різняк був провідником не надто високого рівня, за останніми дослідженнями – надрайонний референт СБ ОУН в Дрогобицькому регіоні, очолювана ним невеличка боївка відчайдухів кілька років тримала у страху величезний апарат НКВД-МГБ Дрогобицького району, керований вишколеними та досвідченими чекістами під орудою  генерала О. Сабурова.

Вшанування пам'яті Романа Різняка, 2018
Вшанування пам’яті Романа Різняка, 2018

Розбійництвом та авантюрами воїн ОУН «Макомацький» не промишляв. Тверезий, чіткий розрахунок, у поєднанні з відмінною спортивною підготовкою та бездоганним знанням мов (вільно розмовляв німецькою, польською і російською) плюс елегантна, невимушена поведінка – класичні риси талановитого, вродженого розвідника, хоча без спеціальної підготовки у школах диверсантів і шпигунів, давали йому можливість виконувати найскладніші завдання Організації та виходити «сухим із води». Образно кажучи, його скрізь було «повно»: в одежі прибиральниці спокійно заходив у партійні кабінети, а у формі капітана – навіть на наради в МГБ, в сільському  одязі збирав ягоди і косив траву та сидів під катафалком на похоронах свого батька… Отож не дивно, що в самому Трускавці  та в найближчій окрузі, довкола його особи склався переказ, який можна порівняти хіба з Олексою Довбушем..!

Копія доповідної записки про виконане завдання по ліквідації Макомацького
Копія доповідної записки про виконане завдання по ліквідації Макомацького

Народився, виріс та боровся за незалежність своєї української землі Роман Різняк у рідному Трускавці та його околицях. Тут він і загинув – 17 серпня 1948 року  в урочищі Помірки, зраджений своїми ж… Прикро!

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here