Долі героїв, боротьба триває та «Око світу» Галини Пагутяк

Презентація книги
Презентація книги "Око світу" Галини Пагутяк, 15.03.2023

Останніми днями Музей провів ряд заходів з пропагування історичної спадщини в розділі національно-визвольної боротьби під егідою ОУН та УПА, яскравим представником якої є наш героїчний земляк, трускавецький месник, бойовий референт Дрогобицького надрайонного проводу ОУН, Роман Різняк, на псевдо «Макомацький». , 12 березня цього року, минуло 102 роки від дня його народження. Період активної бойової діяльності та загибелі, припав на молоді роки Романа Різняка, з 18 до 27 років. Десь ті роки життя символічно перегукуються з роками боротьби, становлення воїна та особистості з недавно загиблим новітнім Героєм України Дмитром Коцюбайлом, на псевдо «Да Вінчі». В різних століттях та різних історичних епохах вони жили і боролися, проте ворог залишився той самий. І таких багато, які на жаль полишають свою Україну, покладаючи своє молоде життя на жертовник боротьби за її волю та незалежність . І тільки одному Богу відомо скільки їх… Та всі вони будуть у Його славі та під Його опікою.

Презентація книги “Око світу” Галини Пагутяк, 15.03.2023

Дуже добре, коли такі героїчні люди потраплять в поле зору істориків, письменників чи поетів, побутують в народній творчості, а історії про них лягають на папір та ноти. Тоді залишається про них пам’ять  на віки.  Щоб глибше ввійти в тему повстанського руху та очікуваної презентації історичного роману про УПА «Око світу» Галини Пагутяк, на заході прозвучали тематичні повстанські пісні у виконанні талановитого юнака  та вже викладача Школи мистецтв ім. Р. Савицького Андрія Сливки.

Презентація книги “Око світу” Галини Пагутяк, 15.03.2023

Одним із таких пересічних юнаків, що був свідомим та  активним в часі визвольного руху сер. ХХ ст., став героєм історичного роману, що презентувався в Музеї. Автором історичного підліткового роману «Око світу», є знакова письменниця сучасності, відома в жанрах наукової фантастики, готичного роману, лауреатка Шевченківської премії в 2010 році за роман «Слуга з Добромиля»,  п. Галина Пагутяк. Роман писаний на реальних історичних подіях, писаний легкою мовою з місцевим діалектом, проте з емоційно-патріотичними переживаннями.

Презентація книги “Око світу” Галини Пагутяк, 15.03.2023

Події, відтворені в книзі “Око світу”, відбуваються у 1946 році в мальовничому карпатському селі Залокоть. Юний месник Ілько, зв’язковий УПА, має дві мрії: знищити ката-енкаведиста майора Жбанова та знайти найбільший діамант, власне «Око світу», захований на горі Берді. Щодня юнака підстерігає смерть, страх за своє життя і життя рідних та побратимів по зброї. Та хлопець, чудом вирвавшись з тюрми, усвідомлюючи безнадійність боротьби з переважаючим у силі ворогом, гідно виконує накази старших на кілька літ побратимів, бо «треба, щоб хтось продовжував боротьбу!»

Презентація книги “Око світу” Галини Пагутяк, 15.03.2023

Авторка розповіла про історію написання роману, про свої зустрічі зі старожилами Залокоті, Урожа та навколишніх сіл, де відбувалися події тих далеких героїчних днів.  Розповідь авторки розбавлялася живим  спілкуванням з дітьми та присутньою в  залі дорослою аудиторією. Якщо роман сподобається дорослим, то його будуть читати і діти, – сказала письменниця Галина Пагутяк.

Галина КОВАЛЬ, директор Музею міста-курорту Трускавця