Трускавець збагатився ще однією легендою…

1064
Фрагмент музейної експозиції, легенда
Фрагмент музейної експозиції, легенда "Неочікуване знайомство...", 2018

Історія любить детальність та відповідність, проте, інколи якійсь події чи життю якоїсь цікавої особи не завадить інтригуюче художнє обрамлення, казковість, що часто і може створити легенду. Бо коли в описі присутні  суттєві невідповідності, а історичний факт взагалі є вигаданим, то ця легенда, зокрема, не має права спрямовувати набуті знання людини в хибному напрямку.

В основі легенди, що була напрацьована в музеї міста-курорту, лежить важливий  факт з історії трускавецького курорту, коли в 1853 році з офіційним візитом для ознайомлення з роботою оздоровниці, сюди прибув австрійський архікнязь Карл Людовік. А декілька років до того в околицях Трускавця (р-н Боберні) було виявлене джерело солонувато-гіркої води, яке згодом отримало назву «Софія». Пов’язавши ці два беззаперечні факти в поєднанні з поезією Василя Симоненка, у нас вийшла цікава інтригуюча розповідь-легенда під назвою «Неочікуване знайомство…» молодого архікнязя Карла Людовіка з чарівною  трускавчанкою Софією. Пропонуємо вам до ознайомлення…

                                   “Неочікуване  знайомство…”

«Ну скажи хіба не фантастично, що у цьому хаосі доріг

Під суворим небом, небом вічним, я тебе зустрів і

 не зберіг

У 1853 році з Відня в Галичину, за родинним рішенням, переїхав на проживання двадцятирічний молодий архікнязь династії Габсбургів Карл Людовік. Під час відвідин Львівського театру він познайомився з гарною молодою трускавецькою панянкою Софією. І щоб ще раз зустрітися з нею, під маркою офіційного візиту, Карл Людовік завітав у Трускавець, де знову зустрівся з Софією та запросив її на прогулянку курортним парком.

«Який чарівний сьогодні вечір! А який гарний у зелені мій Трускавець!  А чи сподобався Вам, вельмишановний княже, наш курорт?», – запитала Софія у Карла Людовіка.

«Я вражений, бо води Ваші чудодійні, повітря п’янке і духмяне. Майбутнє Трускавця – величне!», – відповів їй князь.

«Але я у Трускавці не лише для того, щоб ознайомитися з роботою оздоровниці.  Головна мета мого приїзду сюди – це знову побачитись з Вами,  Софіє! З часу нашого знайомства я не знаходжу собі місця, постійно думаю про Вас, згадую Ваші рухи, лагідну посмішку і разом з тим горду ходу.  Я зрозумів, що закохався і маю серйозні наміри щодо нашого майбутнього.  Звичайно, матінка і родина будуть перечити, але я зумію їх переконати», – виголосив Карл Людовік.

«Прошу вибачити, Ваша Світлосте, але я змушена Вас розчарувати, ми не можемо бути разом, бо моє серце  належить іншому. Але я щиро вдячна Вам за увагу і за цю чарівну прогулянку вечірнім Трускавцем.  А Ви ще знайдете своє кохання», – відповіла Софія. Карл Людовік продовжував  стверджувати, що дуже наполегливий, обіцяв розкішне життя та різні привілеї.   Однак, Софія не погодилась на жодну пропозицію, бо вона вже мала цінний скарб – щасливе кохання.

В час свого візиту закоханий князь вирішив увіковічнити свій приїзд і романтичне знайомство з  трускавчанкою, давши вказівку  курортній владі назвати нововідкрите джерельце солонувато-гіркої води у верхній частині лісопарку  – «Софією», вода з якого й досі використовується на курорті.

Архікнязь Карл Людовік мав владу над королівством Галичини та Володимирії, але так і не здобув владу над серцем чарівної трускавчанки Софії.

                          «…Скільки раз це бачила Земля! Але ми з тобою…Ми не вічні,

                                    Ми з тобою просто – ти і я…І тому для мене так трагічно

                                                                                   Те, що ти чиясь, а не моя…»

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here